Jak pozbyć się przebarwień na skórze?

Aleksandra Samodulska
2022-02-23

       W dzisiejszych czasach łatwy dostęp do internetu, niezliczona ilość książek i czasopism, a także półki sklepowe oferujące szeroką gamę kosmetyków zapoczątkowały erę świadomej pielęgnacji skóry oraz jej ochrony. Mimo to, zaburzenia pigmentacyjne skóry wciąż stanowią problem dla wielu kobiet oraz mężczyzn.
       Przebarwienia to nic innego jak wywołane konkretnymi czynnikami miejscowe nagromadzenie się melaniny w warstwie naskórkowej lub skórze właściwej. Do najpopularniejszych rodzajów przebarwień należą:

Melasma – inaczej nazywana również ostudą; jest rozległym przebarwieniem o widocznie odciętej granicy od skóry zdrowej. Najczęściej pojawia się na czole, kościach policzkowych i nad górną wargą. Podobnie jak piegi, widoczność melasmy nasila się w okresie letnim, choć promieniowanie UV nie jest jedynym czynnikiem odpowiedzialnym za jej powstawanie. W większości przypadków pojawienie się ostudy jest również z gospodarką hormonalną – jej zaburzeniami lub przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej. Częściowy wpływ na powstawanie przebarwień mają również niektóre leki oraz suplementy wykazujące wysoką fototoksyczność.

Plamy soczewicowate – potocznie nazywane są również plamami wątrobowymi. Przebarwienia te pojawiają się przede wszystkim w okolicach twarzy, ramion, pleców i dłoni, a grupą narażoną na powstawanie tego rodzaju plam są osoby po 60. roku życia. Przebarwienia te posiadają często szeroką gamę kolorystyczną (od jasnego brązu, po bardzo ciemne, brunatne odcienie) i są widocznie odgraniczone od skóry zdrowej. Najczęstszym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie plam soczewicowatych jest promieniowanie UV oraz czynniki chorobowe w organizmie.

Przebarwienia pozapalne – jest to rodzaj przebarwień powstających w wyniku zaostrzonego stanu zapalnego skóry – najczęściej zmian trądzikowych. Są to płaskie zmiany pigmentacyjne, często mające barwę bladoczerwoną, różową lub jasnobrązową. Przebarwienia pozapalne w procesie regeneracji skóry znacznie bledną lub stają się całkowicie niewidoczne.

Obecnie na rynku istnieje wiele skutecznych metod zwalczania przebarwień. Najpopularniejszą, a zarazem najskuteczniejszą metodą jest laseroterapia. Rozwijający się prężnie rynek kosmetologii i medycyny estetycznej oferuje szereg urządzeń służących trwałemu usuwaniu przebarwień. Do najefektywniejszych należą IPL, laser rubinowy Q-Swich, Nd:Yag Q-Swich oraz laser aleksandrytowy Q-Swich.

Innymi dostępnymi metodami niwelowania przebarwień skóry są zabiegi z wykorzystaniem depigmentujących składników aktywnych. Najczęściej stosowane są terapie kwasami, a przede wszystkim kwasem glikolowym, kojowym oraz azelainowym. Duże właściwości rozjaśniające przebarwienia posiadają również: arbutyna, retinol, a także witamina C, które znaleźć można również w kosmetykach domowego użytku.

Innymi dostępnymi metodami niwelowania przebarwień skóry są zabiegi z wykorzystaniem depigmentujących składników aktywnych. Najczęściej stosowane są terapie kwasami, a przede wszystkim kwasem glikolowym, kojowym oraz azelainowym. Duże właściwości rozjaśniające przebarwienia posiadają również: arbutyna, retinol, a także witamina C, które znaleźć można również w kosmetykach domowego użytku.

Aby temu zapobiec należy pamiętać o całorocznej ochronie przeciw promieniowaniu UV, a przede wszystkim jego najszkodliwszej odmianie - UVA docierającej do najgłębszych warstw skóry. Na półkach sklepowych coraz łatwiej odnaleźć produkty z filtrem przeciwsłonecznym. Osobom szczególnie podatnym na powstawanie przebarwień zaleca się stosowanie SPF 50, choć coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki z SPF 100, gwarantujące jeszcze większą protekcję.

Pamiętajmy, że nasza skóra, choć jest w stanie wiele znieść jest również bardzo delikatna i podatna na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Zapewnijmy jej odpowiednią ochronę, a na pewno się odwdzięczy.

1. W. Czerwonka, Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera, Kosmetologia Estetyczna 2015
2. K. Jaworska, Przebarwienia – jak im zapobiegać?.[www.topestetic.pl