Jak przygotować skórę na lato?

Patrycja Melnyczek
2022-04-27

Odpowiednie przygotowanie skóry na najbliższe letnie miesiące, to priorytetowe zadanie na okres wiosenny dla każdego kto chce cieszyć się zdrowym, pięknym wyglądem cery. W jaki sposób zaplanować profesjonalną pielęgnację tak, by pomóc jej zregenerować się po zimie i dostarczyć do głębszych warstw skóry substancji aktywnych niezbędnych do przetrwania wakacji w jak najlepszej kondycji?

Tylko indywidualny plan zabiegowy opracowany przez kosmetologa uwzględniający zabiegi medycyny estetycznej dobrane do trybu życia, kondycji skóry i oczekiwań klienta, wraz z nieprzypadkowym zestawem dermokosmetyków stosowanych w codziennej pielęgnacji domowej stanowi klucz do suksesu!

Po okresie zimowym, na wskutek kontaktu z niskimi temperaturami, mroźnym wiatrem, częstymi zmianami pogody, skóra jest przesuszona, popękana, poszarzała i przemęczona. Tworząc „Recepte Piękna”-sezonowy plan działania w gabinecie kosmetycznym kosmetolog musi uwzględnić zabiegi o działaniu regeneracyjnym, nawilżającym, jak również zabezpieczające skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Gabinety medycyny estetycznej posiadają w swojej ofercie szereg procedur, które pozwolą wzmocnić, zagęścić i nawilżyć skórę.

Drugim kluczowym czynnikiem w przygotowaniu skóry na lato jest właściwa jej ochrona przed promieniami ultrafioletowymi (UV), które wchodzi w skład promieniowania słonecznego. Wyróżniamy dwa typy promieniowania UV – A i B. Promieniowanie UVA stanowi około 90% promieniowania słonecznego, występuje przez cały rok, penetruje głęboko do skóry właściwej powodując fotostarzenie, przebarwienia i nowotwory. Przy nadmiernej ekspozycji nie powoduje oparzenia czy bólu, dlatego jest bardzo zdradliwe. Promieniowanie UVB stanowi około 5% promieniowania słonecznego, dzięki niemu opalamy się, natomiast również przyczynia się do wystąpienia zmian nowotworowych. Dlatego tak istotnym elementem codziennej pielęgnacji są kosmetyki zawierające filtry ochronne SPF (Sun Protection Factor). Preparaty tego typu dostępne są pod różnymi postaciami, chociażby kremów, balsamów czy też pudrów. Dobierając preparat należy zapoznać się z informacją producenta przed jakim rodzajem promieniowania jesteśmy zabezpieczeni, ponieważ należy pamiętać, że najważniejsza jest ochrona jednocześnie przed promieniowaniem UVA i UVB. Preparaty chroniące naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego dzielimy na trzy grupy

Filtry mineralne, zawierające naturalne pigmenty, które działają bezpośrednio po nałożeniu na skórę.

Filtry chemiczne, które po aplikacji na skórę wnikają w nią i penetrują w jej głębsze warstwy, przekształcając promieniowanie UV w promieniowanie podczerwone, działają po około 30 minutach od aplikacji.

Filtry roślinne, to wysokiej jakości oleje, które dzięki zawartości dużej ilości przeciwutleniaczy unieszkodliwiają promieniowanie UV.

Należy pamiętać, że przygotowanie skóry na lato nie może odbywać się bezpośrednio przed wyjazdem na urlop. Wtedy zazwyczaj jest już za późno na odpowiednie odbudowanie i przywrócenie równowagi cerze. Wprowadzając zmiany w pielęgnacji skóry, pamiętajmy, że za jej zdrowy wygląd odpowiadają nie tylko zabiegi i kosmetyki, ale również higiena, dieta, poziom stresu czy tryb życia. Dopiero łącząc te wszystkie elementy w jedną całość uzyskamy satysfakcjonujące i długotrwały efekt pięknej skóry.

Marie-Claude Martini „ Kosmetologia i Farmatologia Skóry” Noszczyk Maria „ Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska” Adamski Zygmunt, Kaszuba Andrzej „ Dermatologia dla Kosmetologów”

1. Marie-Claude Martini „ Kosmetologia i Farmatologia Skóry”
2. Noszczyk Maria „ Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska”
3. Adamski Zygmunt, Kaszuba Andrzej „ Dermatologia dla Kosmetologów”