Azjatycka pielęgnacja

Sonia Lewandowska
2022-02-10

       W ostatnich latach zwiększyło się zainteresowanie kosmetykami z Korei oraz Japonii. W Europie bardzo popularny stał się azjatycki kanon piękna. Zarówno rytuały pielęgnacyjne, jak i kosmetyki wzbudziły duże zainteresowanie wśród Europejek. Dlaczego są tak popularne, czym różnią się od innych produktów i czy są odpowiednie dla cer Polek?
       Celem azjatyckich kosmetyków jest wniknięcie w najgłębsze warstwy skóry, by mikrouszkodzenia zostały odbudowane. Kosmetyki azjatyckie wyróżniają się przede wszystkim tym, że są bogate w naturalne składniki, do tych wyjątkowych składników możemy zaliczyć jad żmii, ślinę jaskółek czy śluz ślimaka. Producenci zdecydowanie bardziej stawiają na innowacyjne technologie niż na egzotykę składników. Ponadto w azjatyckich kosmetykach nie ma substancji zapachowych. Posiadają tylko jeden bazowy składnik, np. komórki macierzyste. Uznawane są za najbardziej innowacyjne produkty kosmetyczne na rynku.

       Jakie są najpopularniejsze składniki stosowane w azjatyckich kosmetykach? Jad pszczeli – intensywnie stymuluje syntezę elastyny i kolagenu, dzięki temu pomaga zachować jędrność skóry. Ponadto działa regenerująco na skórę, redukując blizny. Jad pszczeli jest wydzieliną gruczołu jadowego matki pszczelej lub pszczoły robotnicy i ma właściwości bakteriobójcze.
Poroże jelenia – w tradycyjnej azjatyckiej medycynie ekstrakt z poroża jelenia wykorzystywany jest od wielu lat. W jego składzie znajduje się polipeptyd hormonu. Sproszkowane poroże jelenia dodawane jest do preparatów przyspieszających wzrost włosów, brwi i rzęs oraz do kosmetyków silnie regeneracyjnych skórę.
Jad żmii – stosuje się go przede wszystkim do produkcji kremów przeciwzmarszczkowych oraz maści przeciwzapalnych, rozgrzewających, które używane są przez sportowców. Oznaczany jest jako SYN-AKE, czyli syntetyczna pochodna tripeptydu naśladującego działanie toksyny znajdującej się w jadzie żmii.
Wyciąg z ptasich gniazd - jaskółcze gniazda budowane są za pomocą bogatej w składniki odżywcze śliny samców ptaków. Ślina jaskółek zawiera magnez, wapń, aminokwasy, węglowodany, żelazo i potas, dlatego polecana jest osobom walczącym ze starzeniem się skóry.

       Mimo swojej specyfiki, nowe idee cieszą się uznaniem konsumentów, którzy są coraz bardziej świadomi innowacji wchodzących na rynek. W wielu kosmetykach, które są dostępne na naszym rynku na pierwszym miejscu na liście INCI znajduje się woda. Całkowicie inaczej przedstawia się sytuacja w kosmetykach azjatyckich, tym pierwszym składnikiem jest zazwyczaj substancja aktywna. I jest ona bazą dla kilkunastu innych składników, które mają również prawdziwie aktywne działanie na skórę.

10-etapowy rytuał piękna

Krok 1. azjatyckiej pielęgnacji – oczyszczanie cery olejkiem myjącym. Najważniejszym krokiem azjatyckiej pielęgnacji jest dokładne oczyszczenie skóry i demakijaż.
Krok 2. azjatyckiej pielęgnacji – oczyszczanie cery kosmetykami na bazie wody. Po pierwszym kroku demakijażu na skórze nadal pozostają resztki zanieczyszczeń i olejku myjącego, dlatego konieczne jest, aby dokładnie umyć skórę twarzy, szyi i dekoltu kosmetykiem na bazie wody zawierającym w składzie łagodne środki myjące. Kosmetykami na bazie wody są pianki, żele i płyny do mycia.
Krok 3. azjatyckiej pielęgnacji – eksfoliacja. Po oczyszczaniu cery przychodzi czas na eksfoliację, czyli złuszczanie martwych komórek naskórka, które należy wykonywać 1-3 razy w tygodniu. Odpowiednio dobrany peeling usunie suche skórki, wyrówna teksturę skóry, poprawi koloryt i nada cerze zdrowego, promiennego wyglądu.
Krok 4. azjatyckiej pielęgnacji – tonizacja. Tonik jest obowiązkowym krokiem pielęgnacji, ponieważ podczas tonizacji przywracamy skórze odpowiedni fizjologiczny odczyn pH.
Krok 5. azjatyckiej pielęgnacji – nawilżenie esencją. Esencją można nazwać kosmetyk, który jest intensywniejszą wersją toniku, a jednocześnie mniej skoncentrowaną formą serum. Esencja posiada płynną konsystencję i bogaty skład. Koreańskie esencje zawierają w składzie substancje nawilżające (humektanty), antyoksydanty, substancje poprawiające koloryt skóry i nadające jej młodzieńczego blasku.
Krok 6. azjatyckiej pielęgnacji – serum dobrane do potrzeb cery. Serum to najbardziej skoncentrowany, aktywnie działający kosmetyk dobrany do aktualnych potrzeb skóry.
Krok 7. azjatyckiej pielęgnacji – maseczka w płachcie. Maseczki w płachcie lub tradycyjne maski powinno się nakładać na twarz przynajmniej dwa razy w tygodniu lub częściej. Popularne w Azji maseczki w płachcie zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Tego typu maseczki są również niezwykle różnorodne, występują w różnych zapachach składach, kolorach i fantazyjnych opakowaniach.
Krok 8. azjatyckiej pielęgnacji – pielęgnacja okolic pod oczami. Regularne stosowanie kremu pod oczy może zlikwidować lub zapobiegać powstawaniu opuchlizny, sińców i kurzych łapek. Azjatyckie kremy pod oczy przypominają esencję lub serum w ampułce – są delikatne, lekkie i mocno skondensowane.
Krok 9. azjatyckiej pielęgnacji – intensywne nawilżanie kremem. W pielęgnacji europejskiej krem do twarzy jest najpopularniejszym kosmetykiem. Azjatki też nie zapominają o tym kroku. Głównym zadaniem kremu jest nawilżanie, dlatego dobry krem do twarzy powinien zawierać w składzie substancje nawilżające, np. kwas hialuronowy, glicerynę lub d-pantenol.
Krok 10. azjatyckiej pielęgnacji – nałożenie kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Według azjatyckiej filozofii pielęgnacji skóry stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym jest obowiązkowym krokiem porannego rytuału dbania o urodę. Największą wagę Azjatki przywiązują do ochrony skóry przed słońcem. Rozumieją, że bez tego nie ma sensu jakakolwiek pielęgnacja, bo to właśnie promieniowanie UV jest główną przyczyną powstawania zmarszczek, utraty jędrności skóry oraz przebarwień.
       Rytuał 10 kroków to idealna możliwość na zatroszczenie się o swoją skórę. Wystarczy zaledwie kilka prób, aby raz na zawsze zmienić swoje nastawienie na proces dbania o skórę i dać się pochłonąć pielęgnacji azjatyckiej na dobre.

1. Czerwonka W., Azjatyckie piękno, Kosmetologia Estetyczna, 6/2017/vol. 6, s. 582
2. Bochner K., Moda na koreańska pielęgnację, online: Moda na koreańską pielęgnację (wiadomoscikosmetyczne.pl), dostęp: 29.08.2019.
3. Charlotte Ch., Tajemny koreański rytuał pielęgnacyjny w dziesięciu krokach – bez tajemnic!, [w:] Sekrety urody Koreanek, Znak litera nova, Kraków 2016, s. 117